Minu unistuste päev

Jaapani kultuuriõhtu Tallinna Lastehaiglas

Lastehaiglas käis külas kuulus sumomaadleja Baruto

Üks novembrikuu õhtu oli teistest erilisem, sest Tallinna Lastehaigla väikestel patsientidel avanes võimalus õppida puust pulkadega sushit sööma ja oma nime jaapani keeles kirjutama. Külas oli mees, kes saavutas enam kui 127 miljoni elanikuga riigis tõelise kuulsuse – legendaarne sumomaadleja Baruto ehk Kaido Höövelson.  

Pikk ja raske tee tippu

Kaido jutustas lastele Jaapanist ja sellest, kuidas ta koos oma sõbraga tõusva päikese maale läks. Võib vaid ette kujutada, millised tunded valitsesid Väike-Maarjast pärit poissi, kes sõitis karjääri tegema miljonilinna Tokyosse. Elu polnud kerge. Noored sportlased elasid mitmekesi ühes toas ning lisaks trennidele olid ka majapidamistööd poiste endi õlul. Aastaid ei tohtinud üksi väljas käia, sest sumomaadleja on JaapanI kultuuris suur eeskuju. Spordimehe käitumine peab alati vastama temale esitatud kõrgetele nõudmistele. Raskustele vaatamata sai Kaidost esimene professionaalne sumomaadleja Jaapanis, kes ühel hetkel oli sel spordialal absoluutne teine. Tippu jõudis mees ka Jaapani televisioonis saatejuhina, kuigi keele õppis ta omal käel selgeks alles kohapeal. See näitab, et mitte miski pole võimatu, kui on siht ja tahe. Alati tuleb püüda raskused ületada!

Täitsa uus elamus - pulkadega söömine

Lisaks lugudele Jaapanist sai proovida ka sealseid maitseid. Tellitud oli imemaitsvat sushit Sushi Plazast ja seda asuti sööma pulkadega. Nii mõnelegi lapsele oli see esimene kord. Algul oli pulkadega söömine veidi keeruline, aga kellelgi ei tulnud mõttesse alla anda. Ette näitas pealegi veel ekspert, kes pulkade abil söönud mitte ainult sushit, vaid ka suppi ja riisi ning kasvanud seejuures vägilaseks, kelle kaal tippaegadel oli ligi 200 kilo. Kuigi sushi meeldis lastele väga, hakatakse marineeritud ingverit ja wasabit hindama tõenäoliselt siiski veidi vanemaks saades. Magustoiduks olid Jaapanist pärit kommid.

Kui kõht oli täis, algas raamatu järjehoidja meisterdamine. Eriliseks tegi järjehoidja see, et iga laps sai Kaido näpunäidete abil kirjutada sellele oma nime jaapani keeles. Kuigi jaapani keel ja tähestik ei meenuta vähimalgi määral meie oma ega tundu olevat üldse kerge, kinnitas Kaido siiski vastupidist. Eks see jääb igal lapsel ise avastada, sest loodetavasti tärkas nii mõnelgi huvi selle põneva maa ja keele vastu. Ka Minu Unistuste Päev sai teada, kuidas ennast Jaapani keeles tutvustama peaks.

Baruto kinkis lastele magnetid, kus legendaarne sumomaadleja isiklikult peal. Muidugi sai võtta autogramme ja teha koos pilte. Hea meelega käis Kaido haiglas noorte juures, kes ise paraku ei saanud teda tervise tõttu kuulama tulla. Loodame, et mehe toetavad sõnad andsid jõudu ja pakkusid positiivseid emotsioone. Minu Unistuste Päev tänab Kaido Höövelsoni ja kõiki lapsi ning vanemaid, kes Jaapani kultuuriõhtust osa võtsid. Soovime, et erinevate riikide tutvustamine saab üheks vahvaks ja põnevaks traditsiooniks.

VABATAHTLIKUD: Teele Kants, Kristina Bushell, Kertu Siir, Elge Lind

Toetajad

Pardiralli    Sushi Plaza   MoMo Toidupood   Vichy Vitamin  Kaido Höövelson