Minu unistuste päev

Saamueli unistuste päev

Unistuste päev koos Kaitseväe Ühendatud Õppeasutustega

Sõdurid, püssid, mõõgad, arvutimängud, kino, legod, pizza – need olid märksõnad, mis kõlasid esimesel kohtumisel Saamueliga. Kuidas küll panna ühte päeva kokku sellised soovid?

Perega kinno minek oli üks Saamueli unistusi ja selle soovi Apollo Kino ühel laupäeval Lõunakeskuses ka rõõmuga täitis. Paaristoolidel istuda, popcorni ja jooke nautida ning“Lego” filmi vaadata oli ülilahe. Ja kingiks olid veel uued kinopiletidki! Cool!

Sõjakooli paraad ja Tartu linnapea

On reede varahommik, ilus päikeseline ilm. Väikese rohelise maja õuele sõidab sõjaväevärvides auto ja autost väljub sõjaväeriietes mees relvaga. Algamas on Saamueli unistuste päev.

Esiotsa natukene ehmunud Saamuel istub isaga sõjaväeautosse ja sõidetakse kesklinna. Kohe-kohe hakkab pihta paraad. Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste (KVÜÕA) Kõrgem Sõjakool tähistab 100. sünnipäeva ja selle auks korraldatud paraadil saab Saamuel osaleda soomukis kaasa sõites, issi ikka igaks juhuks ühes. Raekoja platsil teeb rongkäik pausi ja peale tähtsaid kõnesid astuvad ligi Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste ülem kolonel Enno Mõts ja Tartu linnapea Urmas Klaas isiklikult ning vestlevad Saamueliga.

Tagasi KVÜÕA juures, tutvutakse kooliruumidega, vaadatakse üheskoos näitust ja uuritakse erinevaid relvi.

Vahepeal on kätte jõudnud lõuna ja koos minnakse Opera Pizzasse. Saamuel saab oma käega teha just endale maistva pizza – ikka vorsti, juustu ja uuesti vorstiga. Oma tehtud, ikka hästi tehtud!

Täpsuslaskmine päriselt ja virtuaalselt

Iga sõdur peab oskama täpselt tulistada ja Lahingurada lastele just seda võimalust pakub. Täpsuslaskmine ohutute geelkuulidega ja linnasõda ehtsas minilinnas võtab Saamueli rõõmust kilkama. Kogu pere on hämmastavalt täpsed laskjad! Nüüd on sõjameheks saamise plaan veelgi kindlam. Sealt kohe ei raatsigi lahkuda.

Aga virtuaalkeskus Futuruum juba ootab. Suured prillid peas ja imelikud puldid käes, on Saamuelile esmakordne kogemus, aga varsti saadakse asi selgeks ja terve pere naudib erinevaid mänge. Kõrvale veel imemaitsvad saiakesed tädi Katrelt. Sinna mängima tahetakse kindlasti uuesti minna.

Päeva lõpus külastab Saamuel eranäitust, kus lahke onu Kalju näitab oma ehitatud vineerpuslest masinaid, auruvedureid ja nõidade kollektsiooni.

Eriline tänu Kaitseväe Ühendatud Õppeasutustele, kes võttis Saamueli koos isaga paraadile ja tutvustas sõdurielu erinevaid külgi. Suur tänu linnapea Urmas Klaasile, kes leidis kiirel päeval aega ja tuli Saamueli ja tema peret tervitama.

Suur tänu fotograaf Anton Klinkile, kes kogu päeva fotodele jäädvustas ja Anni Tõnismäele, kes perele meeldejääva videomeenutuse tegi. Suur tänu, vabatahtlikud Carolin, Käroliis, Kadri ja Maiki, et tõite Saamueli näole laia naeratuse ja toredad elamused!

TAGASISIDE:

Meie hommik algas põnevuse ja ootusärevusega. Esimesena saabusid meile akna taha sõjakooli inimesed - Saamuel ehmus päris ära, sest ühel sõjaväesõidukist välja tulnud relvaga mehel oli nägu maskeeringuks rohelise-pruunikirju! Sõjakooli kadett, kes ka sama sõidukiga tulnud oli, andis Saamuelile tähtsa paberi, kus kirjas, mis meid ees ootamas on.

Kuna Saamuel oli ootamatu olukorra pärast kartlik, sai ta sõidukisse istuda koos isaga, ülejäänud pere järgnes sõjakooli juurde teise autoga. Selgus, et Kaitseväe Ühendatud Õppeasutustel täitus 100. sünnipäev ja sel puhul oli tulemas paraad, kus Saamuel osales soomukis kaasa sõites, samblakarva vest seljas ja kiiver peas. Enne soomukiga sõitu muretses ta väga, et sellega sõidavad ju suured inimesed ja tema on alles väike laps. Äkki ikka nii ei sobi ja teised näevad? Soomukijuht oli väga sõbralik ja selgus, et soomukiga sõita oli väga tore, eriti koos isaga - nii oli lõbusam, kui üksi oleks olnud, arvas Saamuel. Paraadi lõpus tulid ka ülemkolonel ja linnapea soomuki juurde Saamueliga rääkima. Paraadi järel saime vaadata, missugune näeb välja sõjakooli hoone sisemus ning külastasime relvamuuseumi ja relvanäitust.

Lõuna hakkas kätte jõudma ja Saamuel sai ise pitsat teha. Sõime kõhud täis ja sattusime ülipõnevale Lahingurajale, kus sai ilma kuulideta sõda mängida ja  erinevatest relvadest märki lasta. Saamuel tahtis juba ammu sõjameheks saada ja pärast unistuste päeva tahab ta seda veel rohkem. Ta teadis juba varem, kuidas relvi hoida ja õpetas väiksemale õele ka. Teatas uhkelt, et tulistas kõik märklauad maha viiesaja kuuliga.  

Aga üllatused polnud veel lõppenud - seadsime sammud Futuruumi. Virtuaalreaalsus oli Saamueli jaoks midagi täiesti uut! Ta sai proovida erinevaid virtuaalmaailmu ja seigelda mitmes erinevas mänguruumis. Seejärel oli Saamuel üsna väsinud, kuid siiski huviga nõus veel ühte kohta minema, kus ootas teda üks vanahärra põneva hobiga. Selleks oli nõidade näitus koos erinevate auruvedurite ja vineerpusle-masinatega! Nõiad olid väga vinged, mõned isegi kõkutasid plaksutamise peale naerda ja välgutasid silmi!

Unistuste päeva jäid Saamuelile meenutama uhke kiiver, kaitseväe meened ja ägedad legod.

Koduste küsimuse peale, et kuidas päev meeldis, tõstis Saamuel rõõmsa naerul näoga pöidla püsti ja ütles: "Tuhat pöialt püsti! Oli hullult hea päev!" 

VABATAHTLIKUD: Kertti-Airin Pärli, Maiki Linder, Carolin Kuuskmäe, Käroliis Lutsar, Kadri Kristelle Karu ja keeletoimetaja Elge Lind

Toetajad

Emajõe Festival         Kaitseväe Ühendatud Õppeasutused        Tartu linnapea Urmas Klaas        Lahingurada OÜ    Futuruum OÜ       Apollo Kino OÜ (Tartu)     Moonray OÜ (relvad.ee)       Opera Pizza          Vbrent OÜ      Katre Koduleib    Fotograaf Anton Klink          Kalju Praks