Minu unistuste päev

Kirsili ja Kregori unistuste päev

Tore kingitus õele-vennale

See lugu algas nii, et üks võrratu sõpruskond kinkis meie vabatahtlikule sünnipäevaks abi ühe unistuste päeva korraldamiseks. Meie päevakangelasteks said Kirsili ja Kregori, kes on õde ja vend. Ja juba esimesel kohtumisel lastega oli selge, et siit tuleb midagi eriti vinget.

Et ootamine oleks lühem, otsustasime esmalt teha ühe lõbusa päeva Tartu Mänguasjamuuseumis, sest vastavatud Sipsiku näitus kohe kutsus külastama. Lapsed korjasid seeni, sõitsid taksoga ja sõid jäätist. Kingituseks olid uus kutse muuseumisse ja erinevad kingitused, mida kaunistas Sipsik isiklikult. Päev tõi häid emotsioone ja toredaid mälestusi.

Poistele poiste tegemised, tüdrukutele tüdrukute omad

Vahepealne koroonaperiood kenasti seljatatud, kohtusime unistuste päeva hommikul lastega uuesti. OÜ Liisu Lilled andis meile lahkesti kasutada mõnusa bussi, kuhu kogu pere ära mahtus. Ees ootas kaks meeletut päeva pealinnas ja mis peamine - keegi ei teadnud, mis juhtuma hakkab ja kuhu minnakse. Kirsili muidugi avaldas bussis arvamust, et eks poisid võiksid ikka teha poiste asju ja tüdrukud tüdrukute omasid.  

Esimesena külastasime Nurri kassikohvikut, kus lisaks maitsvate pannkookide söömisele said lapsed mängida väikeste kassipoegadega. Kui neile kingiti veel Sassi talu jaanalinnufarmi perepilet, oli päev juba täitsa mõnusa hoo sisse saanud.

See hoog ei raugenud, sest olime märkamatult jõudnud Tallink Spa & Conferense hotelli, kus pere sai end mugavalt sisse seada. Suupisted laual tervituseks, suured voodid valmis seatud ja spaapääsmed taskus. Kas saab see kõik minna veel paremaks? Saab.  

Poisid päästekomandot külastamas

Kui kerge lõunauinak tehtud, seadis Kregori koos isaga sammud Päästeameti Tallinna kesklinna päästekomandosse. Seal ootasid ees sõbralikud päästjad. Prooviti kiivrit, pritsiti voolikust vett, vaadati, kuidas töötab termokaamera, vesteti põnevaid lugusid. Kregori istus päris päästeauto roolis ja sai tööle panna ka tuletõrjeauto vilkureid. Muljetavaldav, kui kiiresti päästjad reageerisid väljakutsele. Mehed libisesid mööda toru teiselt korruselt alla ja panid loetud sekundite jooksul riidesse. Tuletõrjeauto sai depoost välja minuti jooksul!  

Poisi unistus näha ja katsuda tõelist tuletõrjeautot oli täitunud. Päästjad kinkisid Kregorile ka temaatilise kruusi, millest hommikuti kakaod juues ikka seiklused päästekomandos meelde tulevad.  

Tüdrukud Tik-Tok videot tegemas

Samal ajal koputati hotellis Kirsili toa uksele ja tüdruku külaliseks osutus juutuber Nele Kirsipuu. Kirsili ei uskunud oma silmi, sest  seda kohtumist oli ta oodanud pool elu. Nele videod on kodus ühed vaadatuimad ja ehmatus oli suur, kui seesama inimene, keda oled harjunud ekraanilt nägema, seisab su ees. Kohe võeti välja kõik meikimiseks vajalik. Missuguse pintsliga panna lauvärvi silmadele? Kuidas lakkida küüsi? Missugused tõmbed peavad olema põsepuna panemisel?  

Kui Kirsili meigitud, sai ka tema oma oskusi näidata ja loomulikult valis ta modelliks Nele enda. Nüüd, kus kõik olid kenasti üles löödud ja Kirsilil seljas uhiuus Elsa kleit, tuli ilmselgelt teha ühine Tik-Tok video. See kohtumine ei unune tüdrukul iial.  

Ühtlasi saame öelda, et Kirsili näol on tegemist selgeltnägijaga, sest poisid  tõesti tegidki poiste ja tüdrukud tüdrukute asju.

Ka ühiseid tegemisi jätkus

Siis sai pere taas kokku, aga polnud aega muljetada, vaid tuli koguda julgust, et Super Skyparkis vaaterattale astuda. Teha mitu tiiru, et ammutada seda vaadet ja jätta meelde see tunne. Olla ilmaratta peal. Väga kõrgel.

Laste rõõmuks jõudsid nad õhtul veel Tallinki hotelli spaasse ujuma. Restoranis Tempo ootas kaetud laud, et kõhud enne magamajäämist kenasti täis saaksid.  

Ärgates oli Kregorist saanud uus inimene - päästja, kelle liigutused olid kiired ja kes lausa hüppas pükstesse, mitte ei jooksnud eest ära nagu tavaliselt!

Koos Ingeriga laulmas

Enne koduteele asumist kõlas taas koputus ja uksel seisis Inger. Kaenlas kitarr ja maailma kõige sõbralikum naeratus näol. Laul ”Willie” on lapsed ära võlunud ning seda laulu kuuleb kodus söögi alla ja peale. Avanes erakordne võimalus koos Ingeriga laulda ja tantsida. Kui esimene ehmumine möödas ja hingamine peaaegu taastunud, sai lisaks laulunootidele tantsusammegi tehtud ja kõik olid õnnelikud. Enamgi veel.  

Veel hetk enne bussi istumist toodi Kirsilile ja Kregorile uhked kingipakid XS Mänguasjapoelt ja autos  ootasid neid lemmikkommid Kalevilt. Koju jõudes olid lapsed õnnelikud ja muljeid, mida rääkida, oli kuhjaga.

PERE TAGASISIDE

Uskumatult toredad olid kõik päevad teie seltsis. Ma alguses ikka mõtlesin, et kas lapsed üldse võtavad teid omaks, et äkki Kregori ei taha üldse midagi teha ja ripub ainult issi süles. Aga no Kregori unistus oli ikka täiesti naelapea pihta, Kirsili oma ületas isegi kõik ootused.

Kokkuvõttes olid need kaks päeva laste jaoks tõeliselt super! Mitte kordagi ei pidanud nad pettuma ja kõik oli algusest peale kuni lõpuni nii hästi tehtud. Minul seda kõike kõrvalt vaadates oli kogu aeg pulss kõrge, sest ise sellist asja ei suudaks iial teha. 3 päeva hiljem nad ikka veel räägivad kõigile, kus nad käisid ja kellega kokku said. Üksteise meikimine käib nüüd veel suurema hooga.  Selline vahva üritus jääb neile kindlasti kauaks meelde ja kui ei jäägi, siis saavad nad igal ajal vaadata neid pilte ja videosid. Loodan, et täiskasvanuna nad mõistavad veelgi paremini, mida neile tehti.  

Lastele ja issile meeldis väga ka meie bussijuht, kes tegi sõidud eriti lahedaks.

Suured tänud kõikidele, kes panustasid.

Palusime laste emal pisut kirjeldada oma tänast igapäevaelu: Kirsili on enneaegne laps, kellel on Pirre Robin sündroom (suulaelõhe, väike keel, väike lõug, võimalik südameprobleem). Kõige hullemad olukorrad on tänaseks möödas, ees on veel lõuaplaatide ootamine, mis täpselt, see selgub, kui hambad vahetuvad. Praegu on tal pigem probleem selles, et kuna lõug on ikkagi nii väike, siis tuleb palju toitu suunurkadest välja. Logopeediliselt on nii hästi kui saab, rohkem teeb muret aasta tagasi avaldunud uneepilepsia, mis saabus meie ellu ikka väga ootamatult. Terve aasta on olnud tõeline virr-varr. Alguses oli kohutavalt raske, iga öö ja lõunauni tuli magada "ühe silma ja ühe kõrvaga", teadmisega, et nüüd ongi jälle hoog. Lasteaiaga tuli suhelda ja selgitada neile asju. Mida aeg edasi, seda harvemaks hood jäid. Vahepeale mahtus tervelt 5 kuud, kui ei olnud ühtegi hoogu, siis jälle iga une ajal hoog. Kirsili on supertubli, ta hakkas hästi kiiresti aru saama, millal tal hoog peale tuleb ja suutis alati ise öelda. Aga selle hoo ootamine on kõige kohutavam. Sa näed, kuidas laps vaatab ühte kohta, suudab rääkida, aga silmad on nagu klaasist. Veel mõned minutid ja siis hakkab suunurk tõmblema, veidi aja pärast hakkab üks käsi või jalg. Siis tuleb panna talle pepusse rohtu, mis laseb krambi lahti. Aga üksinda seda teha ei saa, sest teda tuleb samal ajal hoida külili. Kuna minu jaoks on see vaatepilt väga kohutav, siis ongi kuni hooni temaga isa, seejärel aitan mina teda hoida, et saaks rohi ära pandud. Peale seda jääb ta magama ja magab sügavalt oma une ära. Ärgates mäletab ta oma hoogusid, kuigi vist ei tohiks. Ta ise on rohkem oma haigusega leppinud kui mina. Operatsiooni kohta on siin kirjas : https://emmedeklubi.ee/kogemus/kairi-lugu-sundroom-mis-on-nii-haruldane-et-eestis-seda-ei-teata-7021/ 

Kregori sündis õigeaegsena, aga täpselt sama sündroomiga mis õde, kuigi veidi paremas seisus. Temal oli jällegi südamega suurem mure, mis õnneks on taandumas. Kregorile tehti igaks juhuks EGG, aga õnneks ei diagnoositud epilpsiat. Samamoodi nagu Kirsili peab tema veel käima teatud aja tagant logopeedi juures, vaatama ja ootama, kuidas temal lõug kasvab. Kregoril on nasaalset kõnet rohkem kui Kirsilil, aga sellega saab logopeed tegeleda ja peaks minema paremaks. Kregoril on uuritud tema igatalviseid ninaverejookse ja seda, miks ta jalad äkki külmaks lähevad sedasi, et jalalabast kuni puusani on need sinised ega liigu. Praegu ei oska arstid sellega midagi teha, sest südames on selle koha pealt korras.

VABATAHTLIKUD:  Mari-Liis Männik, Kertti-Airin Pärli, Katrin Männik, Kristi Männik, Kirsti Toomemets, Katri Palsi, Tauri Sokk, Gunnar Toomemets, Enari Ilves, Ott Pärna,  Elge Lind (keeletoimetaja)

Toetajad

M35     Tallink AS      Liisu Lilled OÜ      XS Mänguasjad      Kassikohvik Nurri     Skywheel of Tallinn     Orkla Eesti AS       Balbiino      Chemi-Pharm      Tartu Mänguasjamuuseum      OÜ Jaanalinnufarm     

Erilised tänusõnad:   Kesklinna Päästekomando     Inger Fridolin    Nele Kirsipuu