Back button

Helmes teeb vapraks!

Vaprusehelmed jõudsid Eestisse tänu kahele väga erilisele lapsele – Sandrile ja Pilleriinile, kes täna helmeinglitena vapratel lastel, heasüdamlikel meisterdajatel ja imelistel helmehaldjatel silma peal hoiavad. Oleme südamest tänulikud, et meil õnnestus täita Minu Unistuste Päevas Sandri ja Pilleriini mõned unistused ning näha neid õnnelikena.

Vapruse kee ühendab

Ajasime juttu Ulvi Salundoga, kes on vapra helmepoisi Sandri ema ning üks Vaprusehelmeste loojatest ja eestvedajatest. Ulvi räägib: “Sander tegi Vaprusehelmestega esmakordselt tutvust Saksamaal Bonni Ülikooli haiglas ravil olles. Ta lükkis helme haaval kokku oma vapruse kee ning soovis, et sarnase kee saaksid vapruse eest ka Eestis ravil olevad lapsed. Sander unistas suurelt! Kui Pilleriin helmeprogrammist kuulis, oli ta kohe suures vaimustuses ja hakkas seda väga ootama. Tema ind ja suur soov saada helmeid andis viimase kinnituse, et Vaprusehelmeste programm peab Eestisse jõudma. Pilleriin tegi koos ema Hanna ja Kerstiga video, kus kutsuti Eesti inimesi helmeid meisterdama.”

Üleskutse meisterdamisel kaasa lüüa kõnetas uskumatul hulgal inimesi, kellest paljud on toeks olnud projekti sündimisest praeguse hetkeni. Kogeti, kui suur oli inimeste soov head teha. Helmeid on meisterdanud sajad koolid ja lasteaiad, noorsootöökeskused, erinevad meeskonnad, perekonnad ja sõpruskonnad. Meisterdatakse töötubades, sõprade- ja pereringis, sünnipäevadel ja mitmesugustel heategevusüritustel. Meiegi meisterdasime ühel Minu Unistuste Päeva vabatahtlike tänuüritusel suure portsu helmeid, kuhu voolisime sisse oma head soovid ja mõtted.

Lapse vapruse lugu

Helmeste abil saavad lapsed ja pered rääkida oma lugu, mida nad on saavutanud, läbi elanud ja kui vaprad nad on olnud. Vaprushelmeste kee algab jõudu sümboliseeriva klaashelmega, mille loojaks on klaasikunstnik Laura Šmideberga. Seejärel lükib laps keesse oma nimetähed ning alustab Vaprusehelmeste lisamisega. Iga protseduuri eest saab laps kindla kuju ja värviga helme, mis ravi teekonnal läbitud protseduuri tähistab. Seeläbi saab värvilistest helmestest kokku lapse vapruse lugu. Meil on hea meel, et ühe osana helmekeest on ka Minu Unistuste Päeva vaprusehelmes, milleks on sinakas-roheline õhupall. Selle saavad kõik lapsed, kes on meie programmis osalenud ja kellele oleme korraldanud personaalse unistuste päeva.

Kuidas Vaprusehelmeid meisterdada?

“Meil on meisterdajate toetamiseks Vaprusehelmeste Facebooki lehel täpsed juhised, millised helmed peavad välja nägema,” räägib Ulvi ning lisab: “Iga meisterdaja eesmärk peaks olema see, et helmed oleksid võimalikult sarnastes suurustes ja toonides nagu juhendites kirjeldatud. Julgustame meisterdajaid, et helmeste meisterdamiseks ei ole üht ja ainsat meisterdamise viisi – sellega saavad hakkama nii nelja- kui ka saja-aastased. Kõige väärtuslikum on see, et iga meisterdaja paneb helmestesse jõudu, häid mõtteid ja paisid helmeid siludes ning saadab meisterdatud helmekesed Vaprusehelmeste meeskonnale,” jutustab Ulvi.

Vaprusehelmed on kokku toonud väga erilise ning toreda vabatahtlike meeskonna, keda on kokku peaaegu 20 fantastilist tegutsejat, kes nõu ja jõuga vajadusel abiks on. Kes teeb erilisi kuuhelmeid, kes kujundab voldikuid, kes käib meisterdamisi juhendamas, kes haiglasse helmeid viimas, kes korraldab oma stuudios meisterdamisi. MTÜ Vaprusehelmeste juhatusse kuulub koguni neli psühholoogi ning nii Pilleriini kui Sandri emad, kelle teadmiste abil saavad lahti räägitud paljud protseduurid kui ka erilised kogemused, mida helmed endis kätkeda võivad. Üks Vaprusehelmeste olulisi eesmärke on järgida professionaalseid, teaduspõhiseid abistamispõhimõtteid ja viia teave haige lapse ning pere psühhosotsiaalse toe vajadusest palju laiemalt inimeste sekka, kui see seni on olnud. Samuti on eesmärgiks jagada haigetele lastele oskusi, kuidas saada kaaslastega suhtlemisel üle haigusega seotud häbimärgistamise tundest.  

Vapruse pikk teekond

Helmekeel on väga palju erinevaid tähendusi ja pea iga pere, kus selline kee kasvab, on keele kuidagi oma tähenduse ja väljenduse leidnud. Päevad, hetked ja tunded, mis on kogetud raviperioodil, on helmestena talletatud vapruse keeks, millest kujuneb iga pere jaoks tuhmumatu lugu. Kuna helmekee on justkui kalender, kus ka head ja halvad päevad reas, on arstid saanud seda kasutada lapsega kontakti saavutamiseks ning ühtlasi annab see ülevaate, kuidas lapsel läinud on. Vaprusehelmed kõnetavad ka neid inimesi, kel pole haigusega mingeid kokkupuuteid. Sõna vähiravi on ju lühike ning enamik meist ei kujutagi ette, et igapäevaseid protseduure, mida läbides peab väga vapper olema, on nii palju. 

Vaprusehelmeste projekt sai Eestis alguse 2018. aasta sügisel ning on loodud krooniliste haigustega laste ravi toetamiseks, nende abistamiseks valulike protseduuride ja pikkade ravi perioodidega toimetulekuks. Eestis on programmiga liitunud TÜ Kliinikumi ja Tallinna Lastehaigla hematoloogia-onkoloogia osakonnad.

Liitu meie uudiskirjaga