Back button

Saame tuttavaks – Unistuste Päeva nõukogu liige Karita

Minu Unistuste Päeva nõukogu liige Karita Sall: lapsed on oluliselt paremad unistajad, võiksime seda oskust neilt õppida

Igapäevaelus on Minu Unistuste Päeva nõukogu liige Karita Sall abikaasa, kahe imetoreda poja ema ja isikusamasuse tuvastamise teenust arendava tehnoloogiaettevõtte Veriff globaalne kommunikatsioonijuht. Fondiga on ta olnud seotud juba alates esimestest päevadest. Uurimegi seekordses loos, kuidas jõudis fond tema ellu ja mismoodi on Minu Unistuste Päev pikkade tegutsemisaastate jooksul muutunud.

Paljud ehk ei teagi, mis rolli kannab nõukogu. Kuidas Sa kirjeldaksid oma tööd nõukogu liikmena?

Nõukogu roll on peamiselt nõuandev ja pakub tuge Minu Unistuste Päeva tegevjuhile Kristiina Gabor-Mägile fondi arengu ja strateegiliste valikute tegemisel. Kuna nõukogu koosneb erinevate valdkondade ekspertidest, siis iga liige nõustab fondi oma valdkonnast lähtuvalt. Mina olen olnud peamiselt seotud kommunikatsiooni teemadega, aga mul on olnud sellevõrra lihtsam, et meil on fondis väga võimekad kommunikatsioonivaldkonna vabatahtlikud.

Millal Sa liitusid fondiga ja mis ajendas Sind seda tegema?

See oli fondi asutamise alguses, enam kui 10 aastat tagasi, kui sain oma naabri kaudu tuttavaks fondi ühe asutaja taanlanna Mariannega. Tema murekohaks oli, et kuidas luua usaldust heategevusfondide vastu, mida veavad eest kaks välismaalast ning mille idee on kohalikele võõras. Senine heategevus Eestis oli olnud enamasti suunatud laste diagnoosi ravimisele, kuid haigete laste ja nende perede vaimse tervisega ei olnud keegi varem sellisel moel tegelenud. Kuna olen viimased paarkümmend aastat töötanud tihedalt meediaga, siis Marianne uuris toona, et kuidas oleks võimalik meedia abil fondi tegevusi tutvustada ja tuntust kasvatada. Sealt saigi meie koostöö alguse ja ma olin fondile vabatahtlikuna abiks peamiselt meediateemadega kuni 2014. aastal kutsus Marianne mind liituma fondi nõukoguga. 

Kuidas on fond Sinu silmis aastatega muutunud või arenenud?

Kindlasti on fond aja jooksul muutunud ja edasi arenenud. Kõige lihtsama ülevaate saab numbrtest ‒ kui algselt korraldas fond mõne unistuste päeva kuus, siis täna korraldab meie vabatahtlike tiim aastas sadakond üritust ‒ sealhulgas nii individuaalseid unistuste päevi kui grupiüritusi. Paarikümnest vabatahtlikust on tänaseks saanud pea 100-pealine professionaalne koolitatud tiim, mille liikmed tegutsevad üle Eesti. Kui algselt tegi fond koostööd vaid Tallinna Lastehaiglaga, siis täna tehakse koostööd nii Tartu Ülikooli Kliinikumiga kui ka erinevate ühingutega, mis koondavad fondi sihtrühma lapsi. Aga numbritest veelgi tähtsam on loodud usaldus fondi vastu –  see julgustab nii annetajaid oma panust andma, aga leida ka vabatahtlikke, et koos haigete laste unistusi täita. Mul on ka suur rõõm selle üle, et isegi president on meie fondi ja vabatahtlike tegevust tunnustanud. Kõik need detailid kokku näitavad, millise arengu fond on viimase kümne aasta jooksul läbi teinud.  

Kas Sulle meenub mõni Minu Unistuste Päeva sündmus, mis on Sulle eriliselt meelde jäänud?

Liigutavad hetki on aastate jooksul olnud mitmeid ja kuna ma olen pigem selline, kellel pisar kergesti silma tuleb, siis eks neid kalkvel silmi on ikka üksjagu olnud. Samas kõige meeldejäävam on vast unistuste päev, mille korraldasime fondi nõukogu liikmetega Rihhardile. Rihhard on suur lendamise ja kosmose fänn ning ühe üllatusena õnnestus meil korraldada talle videokõne USA astronaudi kolonel Gary Eugene Paytoniga, kes käis 1985. aastal Discovery kosmosesüstikuga avakosmoses. Minu roll oli olla tõlgiks Rihhardi ja Gary vahel. Väga äge oli kuulata Gary avakosmose kirjeldusi ja rääkida inimesega, kes on meie armsat planeeti Maa avakosmosest imetlenud. See oli lahe kogemus!

Miks on unistamine Sinu arvates oluline?

Tänapäeva elu on jube kiire ning argimurede ja tegemiste keskel kipuvad eriti just täiskasvanud unistamise ära unustama. Lapsed on oluliselt paremad unistajad ‒ see on asi, mida me kõik saame neilt õppida. Mina usun väga sellesse, et kui universumisse mõni unistus või mõte teele saata, siis see tuleb sinu juurde tagasi ehk unistused kipuvad täide minema. Olen seda ise korduvalt kogenud ning soovitan ka teistel meeled avatuna hoida ja julgelt unistada.

Millega meeldib Sulle tegeleda vabal ajal?

Ma olen oma loomult kärsitu ja pean kogu aeg midagi tegema ‒ lihtsalt niisama istuda ma ei suuda. Ainus, mis mind pikemalt paigale suudab naelutada, on mõni hea raamat, eriti ilukirjandus. Meil on peres raamatute kinkimise komme, seega head lugemise kraami mul jätkub ja öökapi peal on 3‒4 raamatut kogu aeg ootel. Lisaks meeldib mulle uusi maid ja kultuure avastada, oleme palju reisinud Euroopas, Ameerikas aga ka Hiinas, Pakistanis, Austraalias ja Tšillis, samas põnevaid kohti, mida avastada, jätkub veel küllaga. Vahepeal oli meil perega eksootiliste paikade avastamine pausil, kuna poisid olid liiga väikesed, et seda hinnata, aga nüüd saame taas plaane pidada.

Tõelise eestlasena armastan murdmaasuusatamist, aga oma poegadele pole ma kahjuks suutnud seda pisikut veel sisse süstida. Nemad eelistavad mäesuusatamist, millega mina hakkasin tegelema, kui kohtasin oma abikaasat Davidit ning juba aastaid on mäesuusapuhkus osa meie pere traditsioonidest. Ja üks asi veel, õigemini koht, mis aitab mul end tööst ja argiteemadest välja lülitada ‒ see on minu vanemate talu Saaremaal, kus ma üles kasvasin. Endagi imestuseks naudin lillepeenarde rohimist, rooside lõikamist, kasvuhoone kastmist ja tomatite harimist ‒ kõik tööd, mis kunagi tundusid tüütu kohustusena, aitavad nüüd kõik muud mõtted välja lülitada. Ja lisaks olen suur jalutaja, olgu see siis looduses või linnas.   

Ja lõpetuseks, miks on vabatahtlik töö Sinu arvates oluline?

Vabatahtlik töö on juba aastaid olnud orgaaniline osa minu elust. Lisaks Minu Unistuste Päevale löön vabatahtlikuna kaasa veel mitmete teiste organisatsioonide tegemistes, sest see on võimalus muuta maailma paremaks paigaks, kohtuda uute ägedate inimestega ning kogeda, et väikestest asjadest võivad alguse saada suured positiivsed muutused.

Suur aitäh, Karita, et pikaajalise nõukogu liikmena panustad fondi arengusse!

Liitu meie uudiskirjaga