Brigitta unistuste päev

Toetajad ja koostööpartnerid

KUMA Design, Gustav, Hotell Tartu, Teaduskeskus Ahhaa, Kaubamaja, Navitrolla, Tartu Lastekunstikool, TV3 Eesti, ArtLink, Tallinna Lastehaigla ja dr Ülle Toots, fotograaf Mairi Korkka.

Vabatahtlikud

projektijuht Anu Ozolit, vabatahtlikud Anu Juul, Anneli Truhanova ja keeletoimetaja Elge Lind.

Continue Brigitta unistuste päev

Brigitta päev täis uusi avastusi

2019. aasta talvel avastati Brigittal kiiresti arenev neerupuudulikkus. Ema Helena sõnul mõjutas diagnoos pere elu, aga eriti Brigitta oma, kes enne seda oli täiesti tavaline terve laps ning oli just sügisel läinud esimesse klassi. 2020. aastal alustati lapsel neeruasendusravi ehk dialüüsi. Haigusest ja ravimitest tulenevalt muutus Brigitta väga vastuvõtlikuks kõikidele haigustele ja pidi edaspidi õppima kaugõppes. Tänu toetavale õpetajale Liisi Rajamäele oli Brigittal võimalus osaleda videotundides ja nii koos teiste klassikaaslastega õppida.

Haigusega kaasnes palju väljakutseid. Näiteks muutus vaevaliseks Brigitta liikumine, kuna jõudu lihtsalt ei olnud. Ka toitumisega oli palju probleeme. „Oli täiesti tavaline, et Brigitta sõi hommikuks külmutatud pohli või toorest porgandit. Oluline oli jälgida liigset vedeliku tarbimist, mis põhjustas turseid ja ebamugavustunnet. Õnneks oli ravi võimalik läbi viia kodustes tingimustes, mis oli suureks eeliseks,“ kirjeldab olukorda ema Helena.

2021. aasta novembris toimus suur muutus. Brigittale teostati neerusiirdamine. Sobiv neer leiti Skandinaaviast. „Tänu uuele ja toimivale neerule on meie elu jälle üsnagi tavaline. Kuigi Brigitta peab võtma ilusa peotäie tablette, siis iiveldus on ajalugu ning dialüüs on läbi. Vabadus süüa suhteliselt kõike ja jõudu, et ringi joosta või rattaga sõita, on tagasi. Suurimat rõõmu valmistab see, et laps on saanud taas mõne tunni päriselt koolis käia,“ on ema Helena õnnelik. Haigustele on tüdruk jätkuvalt väga vastuvõtlik ja selles osas peab ta ennast hoidma.

Loomulikult võlgneme tänusõnad ka Brigitta raviarstile dr Ülle Tootsile, kes perele Minu Unistuste Päeva programmi tutvustas ning toreda võimaluse üheks elamusrohkeks unistuste päevaks välja pakkus. Brigitta ja tema pere on igal juhul väärt ühte pikka paid ja tunnustust, sest nii palju katsumusi on üheskoos seljatatud.

Millest unistab Brigitta?

Kui Brigitta emale veebruaris helistasime, et korraldame tütrele unistuste päeva, rõõmustas ema väga. Kohtusime kõigepealt Teamsi vahendusel. Pea tunniajalise kohtumise käigus selgus, et Brigittal on mitmeid hobisid ja unistusi. Tüdrukule meeldib väga joonistada, kokata ning ta on ammu unistanud ühest mõnusast spaas sulistamisest. Brigitta tõi välja, et tema unistuste päev oleks täiuslik, kui lisaks vennale ja emale saaks sellest osa võtta ka tema parim sõbranna.

Kuna Brigittale meeldib Tartu, otsustasime, et tema unistuste päev leiabki aset seal. Emaga suheldes saime teada, et ta plaanib lastega juba eelmisel õhtul kohale sõita. Otsustasime siis neid üllatada, võtsime ühendust hotelliga ja organiseerisime sinna VSPA spaa kutse, mille hotelli töötajad kenasti Brigittale üle andsid. Brigitta eeldas, et tema unistuste päeva tegevused algavad alles järgmisel hommikul ja seega olid üllatus ning rõõm eriti suured. Lootsime, et spaas sulistamine väsitab mõnusasti ja tekitab hea une, aga ema sõnul oli ootusärevus nii suur, et öösel ei saanudki korralikult magada.

Joonistamise uus tase

Hommikul kohtusime Brigitta, tema ema, venna ja parima sõbrannaga Tartu Lastekunstikoolis, kus meid lahkelt vastu võeti. Teadsime, et Brigittale meeldib väga joonistada, seega nuputasime, kuidas seda uuele tasemele viia ning tuua hoopis midagi uut meie joonistamisse. Kunstikoolis siis tutvustatigi neile 3D pliiatseid ning õpetati, kuidas neid kasutada. Üllatus läks täie ette, sest keegi seltskonnast ei olnud kunagi varem nendega kokku puutunud.

Köögiakadeemikud

Siis saabus lõuna. Lihtsalt sööma minemine oleks liiga lihtne lahendus olnud, sest Brigitta huvitub ka kokandusest. Tartus on üks suurepärane koht – Gustavi Köögiakadeemia. Sinna sammud seadsimegi. Seltskonna võtsid vastu professionaalsed kokad, kes olid katnud snäkilauad, et saaksime juhendamise ajal end söömislainele viia. Meid jagati kolme tiimi, nii et üks tiim vastutas eelroa, teine pearoa ja kolmas magustoidu eest. Brigitta armastab punast kala, mis oligi pearoaks ja seda valmistas päevakangelane ise koos sõbrannaga. Kui tavaliselt ei taha lapsed juurikate koorimise ja kala puhastamisega kokku puutuda, siis Brigittale ja ta sõbrannale ei olnud see mingi probleem. Bataadi koorimine ning kalafileelt luude äravõtmine pakkus palju nalja, nii et see töö lendas naeru ja itsituste saatel.

Üllatuste aeg

Sel ajal, kui road pliitidel valmisid, otsustasime Brigittat üllatada. Brigitta lemmikkunstnik on Navitrolla, aga kuna kunstnikul ei olnud võimalik unistuste päeval kohale tulla, joonistas ta tüdrukule pildi, mille Brigitta saab ise ära värvida. Kui suur oli lapse liigutus ja tänu, kui talle selle pildi ulatasime!

Üllatusi tuli veel. Nimelt on Brigitta suur „Kättemaksukontori“ fänn. Mõtlesime tiimiga, kui äge oleks vaadata lemmikseriaali, samal ajal temaatilisest kruusist midagi head juua. Küsisime TV3-lt kruusi ja saimegi! Brigitta lubas kruusi kapi peale panna, vaatamiseks, juua ta sellest ei raatsivat. No olgu või kapi peal, peaasi, et rõõmu toob.

Kui road valmis olid, istusime lauda ja tundsime end kui tippklassi restoranis, sest teenindus oli täiuslik. Kõik oli nii kaunilt presenteeritud ja maitses imehästi. Loomulikult oli Brigitta ja ta sõbranna lemmiktoiduks kala, mille nad koos olid valmistanud. See oligi imemaitsev.

Ennenägemata asjad AHHAA-s

Kõhud täis, siirdusime Hotell Tartusse, et pere saaks end registreerida. Ka seal oli meil varuks väike üllatus ‒ andsime üle joonistustarbed Kaubamaja poolt. Edasi viis meid plaan teaduskeskus
AHHAA-sse, kus giid meile nii eksponaate kui ka maja tutvustas. Juba ekskursiooni alguses köitis meie tähelepanu hiiglaslik laud koos toolidega ning kõige pikem pliiats, mida seni näinud olime. Ekslesime peeglitest labürindis, uudistasime spordiüritust, käisime ka salakohtades, kuhu tavakülalised ei pääse… Laste suureks rõõmuks saime osa ka teadusteatrist, kus sähvis tuld ja kõmatasid paugud.

Meie unistuste päeva programm oli sellega läbi, kuid Brigitta jäi veel pere ja sõbrannaga AHHAA-sse uudistama. Enne, kui meie teed Tartus lahku läksid, ütles Brigitta ema, et nad on üllatunud, kuidas me selle tunnise Teamsi kohtumise najalt jõudsime nii palju unistusi, mõtteid ja ideid üles noppida ning need ka ellu viia. Nad arvasid, et kindlasti teeme koos midagi toredat, aga ei oleks osanud arvatagi, et üllatusi ja tegevusi nõnda palju on.

Vaata ka neid unistusi

Kirjuta meile, kui soovid kedagi nomineerida!

 

info@minuunistustepaev.ee