Karl Hermani UP

Karl Hermani unistuste päev

Toetajad ja koostööpartnerid

Tallinna LoomaaedStarship Technologies,  Chemi-Pharm, Meie Maa, Vilma Rauniste, Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik ja dr Aita Napa

Vabatahtlikud

Projektijuht Kertu Vapper, Eigo Tambik, Moonika Teas, Kati Siilbek, keeletoimetaja Elge Lind

Continue Karl Hermani unistuste päev

Jagatud unistuste päev mitmekordistub veelgi

Karl Herman on 12-aastane Saaremaa poiss, kes sündis sügavalt enneaegsena, mille tulemusena on tema igapäevaseks liikumisvahendiks ratastool, kuid see ei sega tal olemast ääretult elurõõmus ja asjalik laps.  

Hermani ema Eve räägib: “Karl Herman sündis sügavalt enneaegse lapsena. Tema aju jäi ilmselt sünnitusel hapniku puudusesse ja kannatada sai see aju osa, mis reguleerib motoorikat ehk liikumist. Ta diagnoos on tserebraalparalüüs alakeha dipleegijaga. See tähendab, et alakeha on halvatud. Hermanil on õnneks osaliselt aga alakeha tundlikkus olemas ja õnneks liiguvad tema käed, kuigi need pole kahjustustest päris puutumata. Herman käib tavakoolis, kuid vajab tugiisiku abi. Tema lemmiktund on inglise keel ja lemmikteemad Tesla, kosmos, arvutimängud ning kõik muu arvutitega seonduv.” 

Kohtumine parima sõbraga oli Karl Hermani suur unistus number üks.

Karl Herman on julge ja avatud suhtleja, kes ei kartnud oma unistusi meie vabatahtlikega jagada. Lapsega vestlusest koorus välja tema suur huvi robotite vastu, talle meeldivad loomad ja ujumine. Lemmikautona tõigi ta välja Tesla ning jagas elevusega oma hiljutist kogemust, kus tal õnnestus selle autoga sõita. Kõige suuremaks sõbraks peab Karl Herman aga Mariat, kes on samuti liikumispuudega ja kellega kohtuti paar aastat tagasi Haapsalu rehabilitatsioonikeskuses. Hermani üks oluline unistus oligi veeta päev koos Mariaga Tallinnas, sest igapäevaselt suheldakse arvuti ja telefoni teel, kuid silmast silma õnnestub pika vahemaa tõttu harva kohtuda. Vanemad arvasid, et juhul kui see õnnestub, võiks laste omavaheline kohtumine jääda üllatuseks. Nii see korraldatud saigi ja tundub, et kumbki lastest ei aimanud midagi, tänu millele oli taaskohtumisrõõm veelgi suurem ja erilisem.  

Karl Hermani esimene lennureis ja kohtumine oma lemmikinimesega 

Karl Hermani üheks unistuseks oli lennukiga Londoni kohal lendamine ja Elon Muski koduhoovis maandumine. Meie asjalik vabatahtlike tiim otsustas, et alustame veidi tagasihoidlikumalt ja võimaldame talle tema esimese lennureisi Saaremaalt Tallinna. Tähtsa päeva hommikul oli tugeva udu tõttu korraks hirm, et kas üldse saabki lennata. Kõigi rõõmuks jõudis Karl Herman koos oma venna ja vanematega planeeritust veidi hiljem, aga õnnelikult kohale. Karl Hermani sõnul oli sõit olnud väga äge, vaid kõrvad olid lukku läinud. Targa poisina teadis ta märkida, et järgmisel lennul tuleb kindlasti lutsukomm suhu panna, et seda uuesti ei juhtuks.  

Lennujaamas oli Karl Hermanit ootamas tema Tallinnas elav vanem vend Johannes, vabatahtlikud Kertu ja Moonika ning üllatus-üllatus – tema kõige suurem sõbranna Maria, kellega taaskohtumist olid mõlemad pikisilmi oodanud. Sõprade kokkusaamine oli väga südamlik ja juttu jagus nii, et ümbritsev kaotas mõneks hetkeks tähtsuse. Siis sai sõbrad ikkagi paarikümneks minutiks lahutatud, et sõita lõunat sööma. Maitsva toidu kõrvale said pooleliolevad jutud lõpuni räägitud. 

“This is the best day ever!” 

Maitsev lõuna, hubane atmosfäär ja äge fotoseanss Telliskivis  

Lõunasöök toimus Telliskivi Loomelinnakus asuvas restoranis F-Hoone, mis jäi meelde oma mõnusa atmosfääri, tublide teenindajate ning rikkaliku menüüga. Toidud olid imemaitsvad ning kogu õhkkond niivõrd mõnus, et juttu ja nautimist jagus kauemaks kui esialgu päevakavas planeeritud. Kui kõhud täis, liitus meiega fotograaf, kes soovis Karl Hermanist ja tema perest jäädvustada ägedaid pilte Telliskivi loomelinnaku grafitite taustal. Inimesed tundsid end kaamera ees hästi ja tulemus oli super. Ja Karl Herman polnud kade jagama kõigile häid sõnu ja sooje kallistusi. Tema suust kõlas mitu korda lause “This is the best day ever!” 

Lennumuuseumi külastus 

Enne suuremat lõõgastumist spaas külastati Lennusadama meremuuseumit, kus meid vastu võtnud giid tutvustas meile sõjaaegseid laevu ja nende ajalugu. Pikast päevast ja sellega kaasnenud väsimusest hoolimata olid lapsed väga põnevil, uudishimulikud ja arutlesid giidiga kaasa.  

Ujuma ja lõõgastuma! 

Tegusa päeva lõpus seadsid mõlemad pered end sisse Kalev spaas, et lõpuks vee- ja saunamõnusid nautima minna. Karl Hermani pere sõnul sai seal palju nalja ning neil oli nii mõnigi tore lugu rääkida. Karl Herman sai nii ujuda kui ka sauna külastada ning muidugi koos Mariaga lõputult jutustada ja mängida.  

Karl Hermani unistuste päeva nautis kogu pere!

Haigus ei hüüa tulles 

Paraku ei saa sügisesel külma- ja viirusteperioodil haigustest üle ega ümber. Juhtus nii, et Karl Herman jäi teiseks päevaks haigeks, mistõttu tuli jätta ära pühapäevaks planeeritud loomaaia külastus, grossing ja robotitega kohtumine. Poiss ei lasknud end sellest heidutada, kuna sai selle päeva veeta siiski oma kõige lähedasematega. Et tuua hotellituppa veidike elevust, toimetasid vabatahtlikud Kertu ja Kati lastele kohale väikesed üllatuskingitused. Ka meie koostööpartner Starship, kuhu Karl Herman robotitega kunagi tulevikus kindlasti kohtuma läheb, saatis koti toredate meenetega. Starshipi nokamüts oli esimeste sekunditega poisil peas ja ilmselt saab see palju kandmist ka tulevikus. Ka loomaaia giid saatis Karl Hermanile tervituseks video, kus tutvustab lapsele loomi ja linde, kes täna nägemata jäid, kuid keda järgmisel korral oma silmaga vaatama saab minna.  

Ehkki planeeritud lõunatamine restoranis ära jäi, toimetasid vabatahtlikud kohale restorani Platz imemaitsva lõuna ja suupisted. Üheskoos süües, jutustades ja nalja visates aeg lausa lendas ning peagi tuli startida lennujaama poole. Enne veel muidugi soojad kallistused ja südamlikud hüvastijätud. Lennujaamas sai Karl Herman vabatahtlik Kertuga veel palju jutustada ja Saaremaale jõudes kinnitas laps üle, et oli väga tore ja meeldejääv nädalavahetus ning kindlasti tahaks ta ühel päeval roboteid näha.  

Vaata ka neid unistusi

Kirjuta meile, kui soovid kedagi nomineerida!

 

info@minuunistustepaev.ee